Kuluçka

Kuluçka

Kuluçka satın alırken nelere dikkat edilmesi gerek?

öncelikle sizin kuluçka kapasitenizi bilmeniz gerekmektedir. örneğin 10 yumurta, 20 yumurta, 30 yumurta gibi sayıyı hesaplayarak kuluçka makinesini ona göre almanızda fayda vardır. genelde küçük boy kuluçka 48 lik veya 56 lık alarak küçük çaplı hobi kuluçkacılık ile başlıyor hobici arkadaşlar.

kuluçka makinesinin viyolleri yani yumurta çevirme sisteminin otomatik olmasını mutlaka kontrol ediniz. kaliteli bir kuluçka makinesindeki çevirme sistemi kontrol paneline bağladır ve her 2 saatte yaklaşık 20 saniye kendi kendi dönecek ve kendi kendine duracaktır. Kaliteli kuluçka içerisindeki ısı kontrol panosuna bağlı olan hassas ısı ölçer ile makine içerisindeki ısı ölçümü yapılır ve makinenin beynine gönderir. Bu ısı gelişimde 37.8 derce olarak ayarlanmıştır ve son 3 günde çıkıma alınması gereken yumurtaların ısı değeri 37.2 dereceye düşürülmesi gerek. Eğer kuluçka makinasında nem sensör var ise bu nem sensörü makina içindeki nemi kumanda panosunda nem göstergede gösterecektir. Tavuk yumurtası düşünürsek gelişimi olan 18 günde nemin 55-60 arası olması uygun görülmüştür ve son 3 günde çıkım süreci zamanında nem 70 e yükseltmeniz gerekmektedir. Bazı makineler nem ayarına sahip değildir. Makinenizin sıcaklık değerini düşürdüğünüz zaman nem ise kendiliğinden % 70 lere çıkacaktır.

Kuluçka makinelerinde ise havalandırma deliklerini kontrol etmeyi unutmayınız. Genelde hava delikleri yanlış anlaşılmadan dolayı kapatıyor müşterilerimiz.

Ful otomatik ve dijital kontrol panelli bir kuluçka makinesi almanızda fayda vardır.

kuluçka
kuluçka

otomatik kuluçka termostat
otomatik kuluçka termostat